چگونگی تخریب برج ها و آسمان خراش ها

رایج ترین نوع تخریب برج و آسمان خراش ها ، انفجار داخلی ساختمان است این انفجار ها به صورتی کنترل میشوند که به ساختمان های اطراف خسارت وارد نمیشود.

مطلب مرتبط : همه چیز در مورد تخریب ساختمان

همه چیز در مورد روش تخریب برج بصورت انفجاری

در این روش محل گیری و مقدار مواد منفجره طوری محاسبه میشوند که ساختمان بر روی قاعده خود فرو بریزد. به عبارتی تخریب ساختمان به نحوی است که آوارها به سمت مرکز ساختمان ریزش میکنند.

انجام این عملیات به شیوه ای درست و سازماندهی شده نیاز به دانش و محاسبات بسیار دقیق  مهندسی دارد.به گونه ای ساختمان درست در همان محل در نظر گرفته شده فرو بریزد و باعث ایجاد خسارت به همسایه ها نشود.

برای این منظور بایستی اعضای باربر ساختمان را در یک نقطه از بین برد آنگاه قسمتهای بالای آن نقطه از ساختمان بر روی قسمت های پایین آن نقطه ریزش میکنند. حال اگر وزن قسمت های بالایی به میزان کافی زیاد باشد باعث ریزش قسمتهای پایینی نیز میشوند. در واقع مواد منفجره تنها جرقه شروع هستند و این جاذبه زمین است که ساختمان را تخریب میکند.

برای یک تخریب امن،نیاز است تیم تخریب پس از بررسی نقشه های سازه ای ساختمان و بازدید از ساختمان،نکات لازم را درباره سیستم پایداری سازه جمع آوری کنند.

قبل از اینکه عملیات تخریب آغار شود بایستی بازدید دقیقی از قسمت های ساختمان به عمل آید و در صورت وجود قسمت های خطرناک و قابل ریزش، اقدامات حیاتی از قبیل شمع،سپر و حایل و ستون های موقتی جهت مهار آن قسمت ها به عمل آید.

پس از این مرحله اطلاعات خام بدست آمده در اختیار متخصصین مواد منفجره قرار میگیرد. آنها با توجه به اطلاعات خام و همچنین تجربه های قبلی خود درباره ساختمان های مشابه, تصمیم میگیرند از چه مواد منفجره ای،به چه میزانی و در کجا استفاده کنند تا ساختمان کاملا کنترل شده ریزش کند. گاهی حتی لازم میشود مدل 3 بعدی ساختمان ها در کامپیوتر طراحی شوند تا قبل از انجام عملیات تخریب،تحلیل های لازم صورت بگیرند.

قبل از شروع کار،جریان برق،گاز و آب و ..با اطلاع و نظارت سازمان های مربوطه به طور مطمین قطع و در صورت نیاز به برقراری موقت آنها،این عمل نیز باید با موافقت و نظارت سازمان های مربوطه و با رعایت کلیه الزامات و مقررات ایمنی انجام پذیرد.همچنین قبل از شروع عملیات تخریب کلیه شیشه ها بایستی از ساختمان خارج گردد.

هنچنین در برخی موارد کنار ساختمان زمین خالی وجود دارد به  این ترتیب میتوان عملیات تخریب را به گونه ای تنظیم کرد که ساختمان در زمین خالی ریزش کند برای اینکه ساختمان به یک سمت مشخصی ریزش کند باید ابتدا ستونهای آن سمت تخریب شوند. یعنی مثلا اگر میخواهیم ساختمان به سمت شمال فرو بریزد پس باید ابتدا ستونهای شمالی ساختمان از بین بروند.

حال اگر بخواهیم ساختمان انفجار داخلی داشته باشد (یعنی تنها بر قاعده خود فرو ریزد) باید ستونها طوری از بین بروند که با تخریب هر کدام از آنها, سطح بارگیر آنها به سمت مرکز ساختمان ریزش کند. به همین دلیل معمولا ستونهای میانی ساختمان ابتدا تخریب میشوند و با فاصله چند ثانیه از آن ستونهای کناری تخریب میشوند. این کار باعث میشود ساختمان به سمت مرکز ساختمان ریزش کند.

مواد منفجره دور ستون قرار داده میشود و به وسیله یک فیوز الکتریکی که از راه دور فعال میشود،این مواد منفجر میشوند.

اگر تخریب با روش های دیگر انجام گردد،تخریب بایستی از بالاترین قسمت یا طبقه شروع و به پایین ترین قسمت ختم گردد.

همچنین میتوانید از مطلب پیشنهادی ما استفاده و مطالعه کنید : روش های تخریب ساختمان

منبع : تخریب سازه

بازدید: 177

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *