امروز در تخریب سازه هر آنچه که باید در مورد پسماند های ساختمانی و ضایعات ساختمانی در ایران بدانیم را مورد مطالعه قرار می دهیم . با ما همراه باشید…

ضایعات  , نخاله‌ و یا پسماند  های ساختمانی ، عبارت است از موادی که به شکل ناخواسته و تصادفی در عملیات ساخت‌وساز تولید می‌شود. این ضایعات شامل مصالح ساختمانی از قبیل عایق، میخ، سیم برق، میلگرد و همچنین ضایعات حاصل از فرایند آماده‌سازی مقدماتی محل پروژه همچون مصالح لایروبی، کنده درختان و قلوه سنگها می‌شود. نخاله‌های ساختمانی، ممکن است دارای سرب، آزبست یا سایر مواد خطرناک باشد.

 

برای مطالعه در مورد نحوه قیمت گذاری نخاله ها و خرید و فروش نخاله کلیک کنید

 

ضایعات ساختمانی یا نخاله‌های ساختمانی

امروزه با افزایش بی رویه جمعیت شهرها و گسترش ساخت و سازهای عمرانی و ساختمانی، همچنین تخریب و مرمت ساختمان ها، میزان پسماندهای ساختمانی و عمرانی به نحو چشمگیری در حال افزایش است. وجود پسماند های ساختمانی و عمرانی، معضل ها زیادی را ازجمله آلودگی های زیست محیطی، بدمنظرگی فضای شهر، مرگ و میر افراد در اثر برخورد اتومبیل ها با نخاله های موجود درمعابر بویژه در تاریکی شب را ایجاد می کند.

 

 

بسیاری از پسماندهای ساختمانی، تشکیل شده‌اند از مصالحی چون آجر، بتن و چوب که بنا به دلایلی در طی عملیات ساخت‌وساز بدون استفاده مانده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که مقدار این ضایعات برابر با ۱۰ تا ۱۵ درصد کل مصالحی است که در عملیات ساختمانی به کار می‌رود. این مقدار بسیار بیشتر از میزانی است که توسط برآوردکنندگان در نظر گرفته می‌شود. با توجه به تنوع قابل توجه در بین انواع کارگاه‌های عمرانی، امکان فراوانی برای کاهش مقدار این ضایعات و استفاده مجدد از ضایعات در پروژه های دیگر وجود دارد.

 

محتویات دفن ضایعات

برخی از اجزای ضایعات ساختمانی همچون دیوار خشک در فرایند دفن، از خود گاز سمی سولفید هیدروژن منتشر می‌کنند. بنابراین برای محیط زیست ایجاد اشکال می نمایند.

 

 

برخی از مواد خطرناک بدون این که توسط دستگاه نظارت مورد تایید قرار بگیرند، اجاره حمل به محل دفن را نخواهند داشت. علاوه بر این بر حمل و دفن مناسب مواد سمی همچون سرب، آزبست، یا مواد رادیواکتیو نیز رسیدگی می‌کنند.

امکان بازیافت بسیاری از اجزای نخاله‌های ساختمانی وجود دارد. برای حمل ضایعات از ماشین‌های مخصوص حمل استفاده می‌شود. قلوه سنگ‌ها را می‌توان خرد کرده و در پروژه‌های ساختمانی مورد استفاده دوباره قرار داد. ضایعات چوب را نیز می‌توان بازیافت کرد.

ضایعات ساختمانی، در اثر فرایند بازیافت به شن‌هایی با اندازه‌های مختلف تبدیل می‌شوند که می‌توان در کارهای عمرانی در کنار ماسه الک‌شده از آن استفاده کرد.

 

راهکارهایی در مورد پسماندهای ساختمانی

 

 

تصمیم گیری در مورد محل دفع ضایعات ساختمانی:

تولید کنندگان ضایعات ساختمانی می توانند از طریق انتقال به محل دفن و انتقال به محل بازیافت زباله تولیدی را دفع نمایند. استفاده کنندگان از مصالح تنها می توانند از مصالح بازیافت شده یا مصالح تهیه شده از منابع اصلی استفاده کنند. امکان دفع نامناسب و غیر قانونی وجود ندارد . از آنجائیکه احتمال دفع نامناسب در ایران زیاد است . مراکز بازیافت تنها با هدف تبدیل ضایعات ساختمانی به مواد قابل استفاده ایجاد می شوند و سوددهی به عنوان عامل تعیین کننده محسوب نمی شود . این بدین معنی است که هزینه بازیافت شامل انتقال به مرکز و عملیات انجام شده به منظور مناسب سازی برای استفاده مجدد می باشد . و این امر تنها با حمایت دولت امکان پذیراست

 

بازیافت ضایعات ساختمانی

تولید کنندگان ضایعات ساختمانی زمانی که هزینه انتقال به محل بازیافت از انتقال به محل دفن کمتر باشد این کار را انجام می دهند

 

 

هم چنین گفتنی است به عقیده یک استاد دانشگاه در تهران با توجه به ارزش سه میلیارد دلاری ضایعات ساختمانی که هر ساله در کشور دور ریخته می شود، پتانسیل بالایی برای عملیات بازیافت در این صنعت با سوددهی بالا وجود دارد که می توان با الگوبرداری از کشورهای موفق، ورود و استفاده از فناوریهای نوین، ماشین آلات و دستگاههای بازیافت خارجی و تولید داخلی آنها و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری، زمینه را برای ورود کارآفرینان به صنعت بازیافت فراهم کرد.

 

تصمیم گیری در مورد استفاده از مصالح:

دومین شرط در ایجاد مراکز بازیافت حصول اطمینان از انتخاب این نوع مصالح بازیافتی توسط استفاده کنندگان می باشد . کاربران زمانی از مصالح بازیافتی استفاده می کنند که این مصالح از مصالح دست اول ارزان قیمت تر و کیفیت مشابهی درمقایسه با آنها داشته باشند . همچنین عامل موثر دیگر در این انتخاب، هزینه حمل و دیگر هزینه های مربوط به استفاده از این مصالح دست دوم می باشد.

 

ضایعات آهن چیست؟

به تولیدات معیوب و ضایعات چدنی و فولادی غیرقابل مصرف، آهن قراضه یا scrap گویند. یکی از مهمترین منبع فلزی جهت کوره قوس الکتریکی قراضه ها می باشند، به این قراضه ها، ضایعات آهن گویند، به عبارتی دیگر به موادی که بازیافت پذیر باشند ضایعات گفته می شود، در کل به مواد دور ریخته شده در صنایع ساختمانی و حتی خودرو سازی که قابلت بازیافت را داشته باشد جزء ضایعات می باشد.

 

 

ضایعات فلزی و آهنی برخلاف زباله ها ارزش پولی دارند و دوباره به چرخه تولید بازگردانده می شوند. که به آنها قراضه نیز گویند.

 

قراردادن مالیات و یارانه:

با قرار دان مالیات به عنوان یک راه حل مثبت طبق نظر بسیاری از اقتصاد دانان اثرات بد تولید ضایعات ساختمانی و استخراج موادو مصالح از منابع آنها ، کاهش خواهد یافت.

 

خرید و فروش ضایعات ساختمانی

صنعت ساخت‌وساز یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی هر جامعه به‌شمار می‌رود.

این صنعت سالانه حجم عظیمی از مواد خام هر کشور را مصرف و در مقابل مقدار زیادی ضایعات تولید می‌کند. بهینه‌سازی مصرف مصالح ساختمانی نه‌تنها هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه کمک مؤثری به توسعه‌ی پایدار می‌کند.

یکی از روش هایی که متاسفانه در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته قابلیت بازیافت و باز مصرف بسیاری از مصالح ساختمانی است. برنامه های مدیریت بازیافت ضایعات و نخاله های ساختمانی در صورت مطالعه و اجرایی شدن می تواندبه افزایش بهره وری مصالح در صنعت ساختمان منجر شود.

 تخریب سازه متشکل از تیمی مجرب و حرفع ای ضایعات (ضایعات صنعتی ساختمانی ذوبی رنگی تیراهن موتورخانه دروپنجره و….) ساختمان شما را به بهترین نحوه تفکیک و قیمت گذاری می کند

با ما در تماس باشید: ۰۹۰۲۳۳۴۵۰۷۵

منبع : تخریب سازه