تاریخچه پیدایش  سرامیک

 

سفالگری از جمله باستانی ترین هنرهای بشری ودر واقع سرمنشاء هنر تولید کاشی و سرامیک است که نخستین آثار این هنر در ایران به حدود ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد میرسد که به صورت گل نپخته بوده است و ادامه پیشرفت در صنعت سفالگری منجر به تغییراتی در روش تولید که شامل تغییر کوره ها و اغاز زمان لعابکاری که باعث ضد اب کردن شده و شروع تولید کاشی را مقدور میکرد.

 

فرآیند تولید کاشی و سرامیک

 

فرآیند تولید کاشی و سرامیک با توجه به نوع محصول تولیدی (کاشی کف، دیواری و پرسلانی) دارای ۴ بخش اصلی آماده­سازی، شکل­دهی، پخت، درجه­بندی و بسته­بندی مواد است.

مواد اولیه:

مواد اولیه مورد استفاده در تهیه بدنه و لعاب بسیار متنوع بوده و با توجه به نوع محصول و درصد هر یک از آنها در بدنه کاشی متفاوت می باشد، به طوری که بیش از ده­‍­ها نوع ماده شامل اکسید­‍­های فلزی، کانی‍­های رسی، غیر رسی و … را در بر گرفته و به سه دسته زیرتقسیم می­شوند:

 

الف ) مواد پلاستیک شکل پذیر

رسها یا کانی‍­های رسی پرمصرف­ترین و قدیمی­ترین مواد اولیه در صنعت سرامیک می­‍­باشند که دارای خاصیت پلاستیسیته بوده و خاصیت شکل­پذیری را به بدنه می­دهند.

عمده­ترین کانی­های رسی مورد استفاده در این صنعت، خاک چینی یا کائولن و بال کلی هستند.

 

ب) پرکننده­ها :

پر کننده­ها موادی غیرپلاستیک با نقطه ذوب و مقاومت شیمیایی بالا هستند که به بدنه اضافه می­گردند تا از تغییر شکل بدنه در خلال پخت جلوگیری کنند. مهم­ترین و رایج­ترین پرکننده­ها در این صنعت، سیلیس و آلومینا هستند.

از انواع سیلیس آزاد موجود در طبیعت که در صنعت کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می­گیرد، کوارتز صخره­­ای، ماسه، ماسه سنگ، کوارتزیت و فلینت می­باشد.

 

ج)گدازآورها:

این مواد به عنوان یکی از مواد اولیه در این صنعت و به منظور کاهش نقطه ذوب بدنه یا لعاب مصرف می­گردند. در هنگام پخت بدنه، گدازآورها ذوب گردیده و در هنگام سرد شدن فاز شیشه­ای را در بدنه به وجود می­آورند و به سرامیک استحکام می­دهند.

 

 

نحوه تهیه سرامیک

 

ابتدا متریال مورد مصرف اماده و سنگ دانه های مورد مصرف ابتدا در اسیاب خورد میشود تا به صورت گرانول پودری در بیاید و بعد مواد اماده شده توسط دستگاه تحت فشار پرس شده و در قالب بدنه سرامیک اماده میشود که به ان حالت بیسکوییتی میگویند و در مراحل بعدی خشک میشوند تا رطوبت به حداقل برسد و وسپس پخت بدنه و پخت لعاب است.

فرایند تولید سرامیک کف و دیوار تک پختی است که دلیل ان همگونی درجه حرارت لازم جهت پخت بدنه و لعاب در یک مرحله میباشد.

لعاب لایه شیشه ای نازکی است که سطوح بدنه ای سرامیک را میپوشاند و دو نوع لعاب وجود دارد که در سرامیک بدنه به علت نیاز به مقاوت شیمیایی بالا از لعاب خام و سرامیک دیوار که نیاز به لایه لعابی با مقاومت کمتر دارد از لعاب پخته یا فریت شده استفاده میشود.

 

 

معایب کفپوش سرامیک

 

طبیعت سرامیک سنگ سرد است و راه رفتن بر روی آن ها، مخصوصاً برای کودکان عوارض بدی دارد و برای مفاصل بسیار مضر است. کف پا اندام مهمی است و سرد و گرمی که از کف پا عارض می گردد، اثرات مهمی روی اعضای بدن می گذارد و سرد شدن کف پا خیلی مضرتر از سردی کف دست ها و سایر اندام ها است. از جمله معایب نمای سرامیک عایق نبودن آن به سرما و گرما و صدا می باشد. همچنین نماهای سرامیکی به دلیل بازتاب شدید نور در مکان های شلوغ به کار نمی روند.

 

مزایای کفپوش سرامیک

 

زمانی که در نما استفاده شود :

یکی از محاسن اجذای نمای سرامیک عایق رطوبتی آن در مناطق مرطوب مانند شمال و جنوب کشوراست که مانع از رسیدن رطوبت به داخل ساختمان می شود.

زمانی که در کف استفاده میشود مزیت بارز ان بزرگتر نشان دادن فضای داخل خانه و مدرن شدن دکوراسیون کمک زیادی میکند.

 

 

 

منبع : تخریب سازه

 

مرتبط :

دستگاه کرگیری چیست ؟
همه چیز در مورد بتن های سبک
رول بولت چیست ؟